Powitanie duszpasterza

Powitanie duszpasterza

Serdecznie witamy naszego nowego duszpasterza ks. Krzysztofa i zachęcamy Was wszystkich do przeczytania krótkiego wpisu, który dla nas przygotował!

"Drodzy Studenci DA św. Anny w Krakowie!

Z wielką radością piszę do Was te słowa, aby się przedstawić i poprosić Was o zaufanie w dziele współtworzenia naszego duszpasterstwa. Mam świadomość, że zmiany nigdy nie są łatwe i wiążą się z niepewnością, co do przyszłości. Z pewnością zadajecie sobie pytania o to, dlaczego ta zmiana na funkcji duszpasterza i co przyniesie? Dlatego chcę Was prosić na samym początku o modlitwę za mnie oraz odrobinę sympatii, zaufania i otwartości, bez których niemożliwe będzie wejście w nowy rok akademicki z nowymi siłami, zapałem, inspiracjami i wsłuchiwaniem się w natchnienia Ducha Świętego, który nas prowadzi. W dniu święceń kapłańskich, jako motto mojej posługi, wybrałem słowa z Apokalipsy św. Jana z Listu do Kościoła w Laodycei: „Obyś był zimny albo gorący”! Mogę Wam obiecać maksimum zaangażowania, a także zrobię wszystko, co możliwe, aby Wam towarzyszyć we wzrastaniu w wierze, aby Was poznać, słuchać i być dla Was dyspozycyjnym. Pragnę bardzo gorąco podziękować mojemu Poprzednikowi, ks. Dariuszowi, za tych 9 lat pięknej i ofiarnej kapłańskiej posługi w ramach duszpasterstwa. Dziękuję Mu również za wprowadzanie mnie w Duszpasterstwo w tych dniach. Pragnę Was, Drodzy Studenci i Absolwenci DA św. Anny, już teraz zaprosić na Mszę świętą inaugurującą rok akademicki 4 października o godz. 19:30, na której również będziemy modlić się w intencji ks. Dariusza i podziękujemy Mu za Jego posługę. Po Mszy – daj Boże COVID-19 nam tego nie popsuje! – przedłużymy naszą celebrację dziękczynną również przy innym stole.

Chociaż będzie jeszcze okazja do tego, aby się wzajemnie przedstawić i zapoznać, to macie pełne prawo już na starcie coś się o mnie dowiedzieć; wszakże sam Pan Jezus mówił, że pasterz zna owce, a owce znają pasterza (por. J 10, 14). Pochodzę z Nowego Targu i zostałem wyświęcony na kapłana Archidiecezji krakowskiej 7 lat temu, 25.05.2013 r. Dwa lata posługiwałem jako wikariusz na parafii św. Józefa w Krakowie os. Kalinowe, po czym zostałem wysłany przez Biskupa na studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie (Hiszpania). W 2019 r. obroniłem tam doktorat nt. pneumatologii Mszału hiszpańsko-mozarabaskiego (kiedyś Wam wyjaśnię o co chodzi i że to naprawdę super ciekawe 😃 ) i wróciłem do Krakowa, aby zostać wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie również w minionym roku pełniłem funkcję duszpasterza akademickiego DA Patmos przy tymże uniwersytecie. Decyzją Księdza Arcybiskupa od tego roku będę łączył dwa zadania: wykładowcy dogmatyki na UPJP2 i centralnego duszpasterza akademickiego DA św. Anny. (Więcej informacji możecie znaleźć na mojej stronie: www.baptysterium.pl).

A tak prywatnie to uwielbiam głosić słowo i popularyzować liturgię (zarówno głosząc, jak i pisząc). Wielką moją pasją jest kawa, ale wszyscy, co mnie znają, wiedzą również o mojej słabości do Pepsi 😉 W wolnych chwilach czytam masę książek, oglądam dobry film i słucham muzyki (np. Luxtorpedy), co – ufam – również będziemy mieli okazję robić razem w DA. Bo najważniejszym składnikiem, który nadaje smak pysznej kawie, jest to, z kim tę kawę się pije! Nowy rok akademicki przyniesie nowość nie tylko w związku ze zmianą duszpasterza, ale wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli się uczyć organizacji pracy DA w cieniu trwającej pandemii COVID-19. Choć wciąż czekamy na ostateczne decyzje władz uczelni, wydaje się, że zajęcia na uczelniach w całości albo przynajmniej w dużej mierze będą prowadzone online. Ufam zatem, że wspólnota DA św. Anny stanie się dla Was, oprócz miejsca wzrostu duchowego, także odskocznią od wirtualnego świata uczelni. Aczkolwiek zapewniam Was, że będziemy postępować rozsądnie, na bieżąco śledzić sytuację i podejmować decyzje, aby spotkania w DA były dla nas wszystkich bezpieczne.

Bardzo się cieszę, że z częścią z Was będę mógł się poznać już niebawem, na wyjeździe w Bieszczady, a później w ramach Adapciaka dla nowych osób w DA (zapraszajcie znajomych studentów, szczególnie z tych, co rozpoczynają właśnie studia, bo mamy jeszcze wolne miejsca!) i na wyjeździe odpowiedzialnych! Z całym DA św. Anny widzimy się w niedzielę 4 października!

Z modlitwą i błogosławieństwem

Ks. Krzysztof Porosło,

duszpasterz DA św. Anny"

Jeśli chcesz wesprzeć finansowo nasze duszpasterstwo, możesz dokonać wpłaty na poniższy numer konta bankowego. Dziękujemy za wszelką pomoc!

31 1240 4719 1111 0011 0305 7504